GRAD OTOK

Dvadeset kilometara južno od Vinkovaca, u bosutskoj nizini, uz željezničku prugu Vinkovci-Brčko-Tuzla, smjestio se Otok, najmlađi grad u Hrvatskoj okružen plodnom slavonskom ravnicom i hrastovom šumom. Njegov smještaj i bogatstvo njegova agrokompleksa uvjetovali su kontinuitet naselja, od prapovijesnih vremena do danas.
U izvorima se već od XIII. stoljeća Otok spominje kao vlastelinstvo pa se od tada javlja toponomastikon Otok u nekoliko varijanti: u pap. kol. zapisima br. 308, Possessio Athak 1428, 1464, 1476, 1478, Oppidum Athak g. 1473. Provenijencija samog imena najvjerojatnije potječe od njegova zemljopisnog položaja, kada su u prošlosti velike poplave naselje pretvarale u otok, sa svih strana opkoljen vodom.

naslovna slika povijest otoka

KULTURA

kultura

 

Bogati se kulturni život na otočkom području ogleda u velikom broju kulturnih manifestacija te kroz djelovanje velikog broja udruga. Osim toga, stvaralaštvo i kulturno nasljeđe na području grada Otoka promiču razni pjevački zborovi, Udruga dramskih amatera „Josip Kosor“ Otok, udruga „Pisanac“ Otok. Otočki list izvještava o radu i djelovanju lokalnih udruga, društava i klubova, a upravo su zahvaljujući djelovanju mnogobrojnih udruga civilnog društva zastupljeni interesi različitih društvenih skupina, dok je svakodnevni život lokalnog stanovništva obogaćen raznolikim društvenim sadržajima. Poticaj je razvoju kulture na području grada Otoka svakako dao novoizgrađeni Dom kulture. Naime, pored dvorane, u sklopu ovog objekta smještena je i Gradska knjižnica koju je Otok dobio tek 2010. godine unatoč tradiciji knjižničarstva duljoj od 100 godina. Sama knjižnica sastoji se od posudbenog odjela, zavičajne zbirke, dječjeg kutka, studijske učionice i čitaonice dnevnog tiska, a zahvaljujući velikoj terasi moguća je organizacija ljetnih književnih večeri i filmskih projekcija. Knjižnica također posebnu brigu posvećuje djeci i mladima za koje se organiziraju raznovrsne aktivnosti koje potiču učenje, čitanje i kreativnost. Također, radi promidžbe i turističke valorizacije kulturne baštine, lokalna zajednica namjerava obnoviti tradicijsku kuću u Komletincima koja je pod preventivnom zaštitom čime će se dobiti izvorni ambijent za održavanje kulturnih priredbi koje prikazuju nekadašnji način života.

Otočko proljeće

Najvažnija je kulturna manifestacija na ovom području zasigurno Otočko proljeće. Riječ je o kulturnoj, gospodarskoj i sportskoj manifestaciji s bogatim popratnim programom koja se od 1993. tradicionalno održava svake godine. Njezin je cilj očuvanje te razvoj slavonske i šokačke kulturne baštine, a u osmišljavanju i organizaciji njezinog programa pored Kulturno-umjetničkog društva „Josip Lovretić“ iz Otoka te Kulturno-umjetničkog društva „Filipovčice“ iz Komletinaca također sudjeluju gotovo sve civilne udruge koje djeluju na području grada Otoka, čime se dodatno potiče rad udruga te omogućava njihova afirmacija.

Turizam

 

turizam

Područje grada Otoka raspolaže brojnim turističkim potencijalima u vidu prirodnih ljepota, kompleksa hrastovih šuma, očuvanog ruralnog područja, mnogobrojnih kulturnih vrijednosti te bogate folklorne baštine zahvaljujući kojima je moguć razvoj različitih oblika kontinentalnog turizma, počevši od lovnog i ribolovnog turizma, pa sve do izletničkog i ruralnog turizma. Stoga ne čudi kako zahvaljujući mnogobrojnim turističkim potencijalima početci razvoja turizma na otočkom području sežu sve do 70-ih godina prošlog stoljeća kada se po uzoru na Austriju i Sloveniju razvija seoski turizam. Međutim, unatoč brojnim potencijalima za razvoj turizma, ova djelatnost još uvijek nema veće značenje za lokalnu zajednicu i gospodarstvo. Naime, razvoj se turizma još uvijek nalazi na samom početku, no velik je iskorak učinjen izgradnjom Bioekološko-edukacijskog centra Virovi koji, uz bogate sadržaje, nudi i smještajne kapacitete i nalazi se u samom srcu šume.

       Turističku ponudu na području Grada Otoka mogu činiti osobito njezini prirodni i kulturni potencijali:

       Prirodnu baštinu čine:

        Lože – specijalni rezervat šumske vegetacije,

        Virovi, zaštićeni prirodni krajolik,

        Autohtone vrste ptica, lov, ribolov, rekreacija, izleti,

       Pašnjak Čistine – prirodno mrjestilište šarana,

        Hrast orijaš,

       Crna slavonska pasmina svinja,

       Otočka kulenijada

      Kulturnu baštinu čine:

        Otočka suvara,

       Vir grad,

        Otočko proljeće – kulturna, gospodarska i športska manifestacija,

        Konjička manifestacija Zlatne grive,

        Josip Lovretić i Lovretićeve večeri,

        Zbirka kulturno-povijesnih i etnografskih predmeta Josipa Bašića,

        Spomenik poginulim hrvatskim zrakoplovcima i braniteljima Otoka i spomenik poginulim branitelja Komletinaca,

        Sakralna kulturna baština,

        Otočki list,

        Eko aktivnosti

 

 OTOČKA SUVARA

je registrirani spomenik najviše kulturne vrijednosti

koja Otok svrstava među 13 lokacija u Republici Hrvatskoj

sa statusom etno-muzeja na otvorenom.

Otočka suvara, mlin na konjski pogon, koji datira iz 19. stoljeća,

spomenik je najviše kulturne vrijednosti i jedini obnovljen i

očuvani objekt te vrste u Hrvatskoj i jugoistočnoj Europi.

KONTAKT

G R A D    O T O K

Trg kralja Tomislava 6/A
32 252 Otok

T: +385 (032) 394 145
F: +385 (032) 394 122
E: info@otok.hr


Comments are Closed

© 2024: Poslovni turistički vodič | Travel Theme by: D5 Creation | Powered by: WordPress