GRAD VIROVITICA

Virovitica je grad na sjeveroistočnom dijelu Hrvatske, a na sjeverozapadnom dijelu Slavonije, te je kulturno, političko, sportsko i administrativno sjedište Virovitičko-podravske županije.

Kontakt : Grad Virovitica

NASELJA

Čemernica, Golo Brdo, Jasenaš, Korija, Milanovac, Podgorje, Rezovac, Rezovačke Krčevine, Sveti Đurađ i Grad Virovitica

Odgoj i obrazovanje

Dječji Vrtić Cvrčak Virovitica

OSNOVNE ŠKOLE 

– OŠ Ivane Brlić – Mažuranić Virovitica
– OŠ Vladimir Nazor Virovitica
– Katolička osnovna škola Virovitica

Centar za odgoj, obrazovanje i rehabilitaciju Virovitica

SREDNJE ŠKOLE

– Gimnazija Petra Preradovića Virovitica
– Katolička klasična gimnazija u Virovitici
– Strukovna škola Virovitica
– Industrijsko-obrtnička škola Virovitica
– Tehnička škola Virovitica

Glazbena škola Jan Vlašimsky Virovitica

VISOKOŠKOLSKO OBRAZOVANJE

– Visoka škola za menadžment u turizmu i informatici u Virovitici

Osim toga, 2007. je otvorena Visoka škola za menadžment u turizmu i informatici u Virovitici koja provodi obrazovanje kadrova u tri preddiplomska stručna studija: menadžment (smjer Informatički menadžment i Menadžment ruralnog turizma), poduzetništvo (smjer Poduzetništvo usluga, Ruralno poduzetništvo) i računarstvo.

Kultura

Glazbena umjetnost

Virovitica je grad bogate kulturne baštine. Začetak svih virovitičkih kulturnih blaga seže u vrijeme netom nakon Hrvatskog narodnog preporoda; buđena hrvatstva te državne, nacionalne, povijesne i kulturne svijesti. Osnovna glazbena škola Jan Vlašimsky Virovitica započela je s radom 1886. godine kada je u Viroviticu iz Češke došao Jan Vlašimsky koji je bio prvi voditelj i učitelj škole. Škola u kojoj se tada svirala violina je u to doba imala jednu učionicu koja se nalazila u Dvorcu Pejačević. Danas školu pohađa nekoliko stotina učenika, a kulturno – javna djelatnost škole je vrlo zapažena. Redovito se održavaju koncerti, a učenici škole sudjeluju na svim važnijim kulturnim događajima u gradu. Od 2006. godine Osnovna glazbena škola Jan Vlašimsky organizator je Proljetnih zvukova Jana Vlašimskog. Društvo za promicanje glazbe, preteča današnje Gradske glazbe, osnovano je 1883. godine. Nadzapovjednik Vatrogasnog društva (Wagner) okupio je te godine doseljene glazbenike, koji su uglavnom bili Česi, te osnovao malu glazbenu kapelu.

Suvremena glazba

Virovitica je hrvatskoj suvremenoj zabavnoj glazbi dala sastav Vatru, kao i finalista prvog izdanja hrvatske inačice showa The Voice, glazbenika Marina Jurića-Čivru.

Dramska umjetnost

Likovna umjetnost

Uz Muzej u Virovitici, Likovni klub Nikola Trick postoji od 1977. godine. Povijest bilježi da je Klub osnovala skupina entuzijasta, odnosno, Nikola Trick, Branko Romaj, Ljiljana Đeri, Berislav Horvatić, Josip Strmečki, Vilim Šolc, Dušan Šarić, Tugomila Reder, Veronika Brabec i Bernarda Idžojtić. Šest godina kasnije Klub se odvaja i nastavlja rad pod današnjim imenom. U tih 30 godina postojanja Likovni klub Nikola Trick postao je neizostavni sudionik kulturnog virovitičkog života, ali i mnogo šire jer su brojnim izložbama i donacijama davno prešli granice grada Virovitice ili pak Virovitičko–podravske županije. Priređujući niz samostalnih izložaba, višednevni Otvoreni most, prodajne izložbe za Rokovo, likovne kolonije slikara, organizirane radionice za učenike osnovnih virovitičkih škola, u likovnom životu Virovitice ostavili su neizbrisiv trag. Izlažući slike, predstavili su grad Viroviticu.

Gradske tvrtke i ustanove

FLORA VTC d.o.o.

PLIN VTC d.o.o.

VIRKOM d.o.o.

Poslovni park Virovitica d.o.o.

Razvojna agencija VTA

LAG Virovitički prsten

Javna vatrogasna postrojba Virovitica

Gradski muzej Virovitica

Kazalište Virovitica

Gradska knjižnica i čitaonica Virovitica

Turistička zajednica grada Virovitice

About Virovitica : Grad Virovitica

NOVE VIZURE GRADA – Virovitica u 2019. godini : Grad Virovitica

Population of Virovitica : Grad Virovitica

U neposrednoj blizini grada Virovitice nalazi se Park prirode Papuk i Rezervat Biosfere Mura-Drava-Dunav čiji je sastavni dio Regionalni park Mura-Drava.

Park prirode Papuk nalazi se na 40-ak kilometara od Virovitice, a da bi ga posjetili ponuđeno Vam je više opcija prijevoza te više karakterističnih ulaza u park. U posjet Parku prirode Papuk možete doći automobilom, autobusom, kamperom, motociklom, biciklom ili pješice.

Na sjevernoj strani  postoje tri važnija ulaza u Park prirode: Voćin, Slatinski Drenovac i Orahovica. Na području Virovitičko-podravske županije postavljena je smeđa signalizacija duž Podravske magistrale koja posjetitelje usmjerava prema navedenim ulazima.
Unutar Parka prirode Papuk nalaze se brojna područja koja imaju veći stupanj zaštićenosti nego ostali dijelovi parka. Status posebno zaštićenih područja dobili su zbog svojih neuobičajenih značajki koje ih manifestiraju kao jedinstvene u području, regiji, zemlji ili čak i šire.

– Jankovac – zbog izuzetnih prirodnih ljepota Jankovac je 1955. godine proglašen zaštićenom Park – šumom. Na Jankovcu je izgrađena “Grofova poučna staza” koja prolazi najljepšim dijelovima Park šume.
– Rupnica – u blizini mjesta Voćin u sjeverozapadnom dijelu Parka smješten je jedinstveni geološki spomenik prirode Rupnica. Rupnica je još 1948. godine proglašena prvim geološkim spomenikom prirode u Hrvatskoj
– Sekulinačka planina – oko 150 godina stara šuma bukve i jele zaštićena je 1966. godine kao posebni rezervat šumske vegetacije na površini od 8 hektara.
– Stari hrastovi – stari hrastovi su zaštićeni kao spomenik prirode 2005. godine. Visina stabala je oko 33 m, a stara su oko 420 i 500 godina.
– Stanište tise – stanište tise zaštićeno je kao spomenik prirode 2005. godine. na površini od 0,72 hektara. Nekada je Papuk bio bogat tisovom šumom što nam potvrđuju brojni toponimi (Tisovac, Tisica, Tisov potok).
– Pliš-Mališćak-Turjak-Lapjak – Specijalni floristički rezervat koji je dobio ime po četiri susjedna brda

Rezervat Biosfere Mura-Drava-Dunav, koji je pod zaštitom UNESCO-a, čiji je sastavni dio Regionalni park Mura-Drava nalazi se na 15-ak kilometara od Virovitice i predstavlja područje visoke biološke i krajobrazne raznolikosti te bogate geološke i kulturno-tradicijske baštine, a u posjet možete doći automobilom, autobusom, kamperom, motociklom, biciklom ili pješice.Kako je u Europi preko 90 posto močvarnih staništa isušeno te rijeke pretvorene u kanale, rijeka Drava predstavlja prirodno bogatstvo i ljepotu nevjerojatnog krajolika kakva se u Europi jako rijetko viđa.

Šire područje rijeka ujedno je i područje rasprostranjenosti velikog broja ugroženih i zaštićenih vrsta ptica kao što su npr. mali vranac (Phalacrocorax pygmaeus), brezov zviždak (Phyloscopus trochilus), štekavac (Haliaeetus albicilla), mala cigra (Sterna albifrons), čaplja danguba (Ardea purpurea), bijela čaplja (Egretta alba), crna roda (Ciconia nigra). Drava je ujedno i ribljim vrstama najbogatija rijeka u Hrvatskoj od kojih je 5 regionalnih endema dunavskog slijeva. Vlažna staništa ovih rijeka pogodna su staništa za brojne vrste gmazova i vodozemaca, a vrlo je značajna i izuzetno bogata fauna vretenaca te leptira te ne čudi što se uz rijeku dravu veže naziv Europska Amazona.

Naš grad, koji se prvi put spominje davne 1234. godine, danas se može predstaviti kao grad učenika i studenata, meda i šećera, lova i ribolova, vina i brojnih delicija ili grad ravnice i brdovitih brežuljaka Bilogore.Te ako tome pridodamo i „Zeleni cvijet“ sa zlatnim znakom Hrvatske turističke zajednice za najuređeniji grad kontinentalne Hrvatske 2012. godine Virovitica je svako grad koji treba posjetiti.

Herceg Koloman 1234. godine Virovitici dodjeljuje status slobodnog kraljevskog grada, a jedan od najznačajnijih dana u povijesti grada je 16. studeni 1242. godine kada je upravo u Virovitici hrvatskoj prijestolnici Zagrebu (tada Gradec) dodijeljena Zlatna bula kojom se proglašava slobodnim kraljevskim gradom.O snažnom razvoju tijekom 18. stoljeća danas svjedoče franjevački samostan i crkva sv. Roka izgrađena 1752. godine, čija se raskošna unutrašnjost ubraja medu najljepše primjere barokne sakralne umjetnosti u kontinentalnoj Hrvatskoj, i svakako, Palaca Pejačević – impozantan primjer barokne svjetovne arhitekture. Više o tome možete saznati posjetite li naš Gradski muzej u Dvorcu Pejačević i Muzej franjevačkog samostana.

Posljednjih desetljeća grad drvne i metalske industrije polako se pretvara u grad prehrambene, obućarske i tekstilne industrije te sve više postaje gradom kulture, obrazovanja, trgovine i usluga. Grad, središte Virovitičko-podravske županije broji 22 tisuće stanovnika, svoje posjetitelje očekuje s velikim brojem manifestacija. Od Rokova koje se održava od 5. – 16. kolovoza, virovitičkih kazališnih susreta VIRKAS koji se održavaju u veljači, manifestacije Prosinac u gradu, Virovitičkog kazališnog ljeta… Tu su i poznati Međunarodni sajam gospodarstva, obrtništva i poljoprivrede VIROEXPO, Sajam agro proizvoda i opreme AGROEXPO u okviru kojeg se održava i sajam meda i pčelinjih proizvoda koji se održava krajem kolovoza…

U skladu s multikulturnim karakterom grada široka je i gastronomska ponuda, a valja kušati i karakteristično vino virovitičkog vinorodnog kraja graševinu. Na kraju nikako ne treba propustiti posjetiti Virovitička sedam kilometara južno od centra grada koja čine niz od 9 jezera, a predstavljaju najveće i najbogatije ribolovne vode na virovitičkom području.

Nadam se da će se svi nama uvijek dobro došli gosti osobno uvjeriti o potpunoj istinitosti sadržaja ovih redaka.

Gradonačelnik Ivica Kirin

Saznajte novosti OVDJE.

KONTAKT I ADRESA:

Grad Virovitica
Trg kralja Zvonimira 1
33000 Virovitica

Telefon: 033 / 725 – 980
Fax: 033 / 722 – 522
e:mail: grad@virovitica.hr

« (Previous Post)
(Next Post) »


Comments are Closed

© 2024: Poslovni turistički vodič | Travel Theme by: D5 Creation | Powered by: WordPress