KARLOVAČKA ŽUPANIJA

Karlovačka županija se nalazi u središnjoj Hrvatskoj. Karlovačka županija graniči sa dvije susjedne države: Republikom Slovenijom te Bosnom i Hercegovinom. Administrativno, političko, gospodarsko, kulturno i sportsko središte županije je Grad Karlovac.

Karlovačka županija – Wikipedija

Administrativna podjela i stanovništvo
Karlovačka županija administrativno je podijeljena na 5 gradova i 17 općina.

Gradovi:
Duga Resa
Karlovac
Ogulin
Slunj
Ozalj
Općine:
Barilović
Bosiljevo
Cetingrad
Draganić
Generalski Stol
Josipdol
Kamanje
Krnjak
Lasinja
Netretić
Plaški
Rakovica
Ribnik
Saborsko
Tounj
Vojnić
Žakanje

Karlovačka županija nalazi se u središnjoj Hrvatskoj i pokriva površinu od 3.622 km2 te se ubraja u red većih županija, od 20 koliko ih ima u Republici Hrvatskoj. Zahvaljujući svom tranzitnom, prometnom i geostrateškom položaju jedna je od najvažnijih županija: Tu je sjecište i čvorište najvažnijih prometnica koje povezuju Europu s Jadranskom obalom.

Karlovačka županija graniči s dvije susjedne države: Republikom Slovenijom i Republikom Bosnom i Hercegovinom, a u doticaju je i sa četiri županije: Zagrebačkom, Sisačko-moslavačkom, Primorsko-goranskom i Ličko senjskom županijom.

TURIZAM

Cikloturizam

Karlovačka županija nudi obilje mogućnosti za vaš aktivni odmor na biciklu. Poželite li vozeći bicikl upoznati njezine ljepote i znamenitosti, na raspolaganju vam je gotovo 700 kilometara biciklističkih staza. Okrečući pedale možete uživajući upoznati sve kutke županije, nizinsko Pokuplje, doline četiri karlovačke rijeke i brežuljkastu kršku visoravan Korduna, te gorsko-planinske krajeve Žumberačkog gorja, Petrove gore i Gorskog kotara.

Speleoturizam

Želite li doživjeti neke od najljepših špilja u Hrvatskoj, posjetite Karlovačku županiju, koja je i kolijevka hrvatskog speleoturizma. Baraćeve špilje kod Nove Kršlje u blizini Rakovice, poznate po raskoši kalcitnih ukrasa, bile su prve u Hrvatskoj otvorene za turiste još 1892. godine. Do njih su navraćali kočijama na proputovanju k Plitvičkim jezerima.

Planinarenje i pješačenje

Počeci planinarstva i alpinizma u Hrvatskoj vezani su uz Karlovačku županiju. Uspon Karlovčanke Dragojle Jarnević 1843. godine uz stijenu Okića prvi je zabilježeni penjački poduhvat u Hrvatskoj. Jugoistočna stijena Kleka od 1912. je škola vrsnih alpinista. Planina Klek (1181 m.n.m.) iznad Ogulina, nalik usnulom okamenjenom divu, najprivlačnije je planinarsko odredište u Hrvatskoj.

Kamo na izlet?

Vodeničarsko naselje Rastoke

Vodeničarsko naselje Rastoke

Turistički centar Petrova gora

Turistički centar Petrova gora

Jezero Sabljaci

Jelov Klanac

Baraćeve špilje

Zeleni kut

Čorkova uvala

Đulin ponor

Kulturna baština

Bogate muzejske zbirke

Gradski muzej Karlovac osnovan je 1904. godine, a od 1953. godine smješten je u najstarijoj gradskoj zgradi, kuriji na Strossmayerovom trgu. Kuriju je 1630. godine dao podignuti zapovjednik tvrđave Karlovac, general Vuk Frankopan. Muzej danas raspolaže zbirkom od 18 tisuća predmeta. Između ostaloga, posjeduje najbogatiju zbirku prapovijesne figurativne umjetnosti u Hrvatskoj: zbirka od oko 500 glinenih idola iz starijeg željeznog doba potječe s arheološkog nalazišta Turska kosa kraj Topuskog.

Povijesne ceste i mostovi

Most preko Dobre podno gradine Novigrad na kojem se plaćala cestarina spominje se prvi puta 1558. godine, no tu je zacijelo i ranije bio drveni most. Kameni most, ovakav kakav i danas služi prometu, sagrađen je najvjerojatnije nedugo nakon izgradnje ceste Karoline (1726-1732.). Most zidan od klesanih kamenova dug je 122 metra i ima 10 otvora za prolaz vode. Naziva se i Patačićev most, po plemićkoj obitelji u čijem je vlasništvu bio Novigrad od 1746. do 1809. godine.

Karlovačka

Prirodna baština

Na području županije nalaze se zaštićeni djelovi prirodne baštine:

Sjeverni dio NP Plitvička jezera
Čorkova uvala – jedinstvena prašuma u ovom dijelu Europe
Bijele i Samarske stijene

Bijele stijene

Ustanove kulture

Ustanove kulture na području Karlovačke županije

Gradsko Kazalište Zorin Dom

Gradski muzej Karlovac

Gradska knjižnica I. G. Kovačić

Državni arhiv Karlovac

Pučko otvoreno učilište

Knjižnica i čitaonica

Zavičajni muzej Ogulin

Narodna knjižnica i čitaonica

Zavičajni muzej Ozalj

Pučko otvoreno učilište

Knjižnica i čitaonica

Knjižnica i čitaonica Plaški

Gradska knjižnica i čitaonica

Pučko otvoreno učilište Katarina Zrinska

Gradska knjižnica i čitaonica Ivana Belostenca

Gastronomska ponuda je neizostavni dio ukupne turističke ponude, i kako je uz dobro jelo važna i dobra kapljica, brojni privatni restorani nastoje spojiti ova dva užitka te vjerujemo da će sa ponudom nagrađivanih autohtonih vina Ozaljskog kraja i Vivodine zasigurno  zadovoljiti svakog gosta. Mnogo je razloga da gost gurman, ogladnjeli turist ili putnik namjernik bude itekako zadovoljan ponudom hrane na našem  stolu  jer, ostavši u pamćenju, miris i okus lokalnog specijaliteta vratit će, nadamo se, gosta ponovno za taj stol.

Opostite se u mirnom okruženju i uživajte u izvornim okusima našeg kraja. Ako smo ovim tekstovima pobudili Vaš interes da nas posjetite, nadamo se da ćete poželjeti posjetiti i neko od brojnih izletišta.

Detalje pogledate na web stranici turističke zajednice: https://visitkarlovaccounty.hr/

NOVOSTI

saznajte OVDJE.

Adresa:
A. Vraniczanya 2, Karlovac

Telefoni:
centrala: 047/ 666-111
tajnica župana: 047/666-101
tajnica zamjenika župana: 047/666-100
tajnica zamjenika župana: 047/666-102

Radno vrijeme:
7,00 do 7,30 – 15,00 do 15,30
(klizno radno vrijeme)

Dnevni odmor: 10,30 – 11,00

E-mail: zupan@kazup.hr

« (Previous Post)
(Next Post) »


Comments are Closed

© 2024: Poslovni turistički vodič | Travel Theme by: D5 Creation | Powered by: WordPress