OPĆINA KIJEVO

Kijevo je smješteno na prometnici između Knina i Sinja, u plodnoj dolini između planina Dinare i Svilaje. U blizini Kijeva nalaze se izvori rijeka Cetine i Krke.

Količinom i kvalitetom nesumnjivo najbogatija arheološka ostavština kasnog srednjeg vijeka su stećci, kameni nadgrobni spomenici prizmatična oblika s ravnom ili dvostrešnom gornjom plohom, s postamentom ili bez njega.

Ostaci utvrde Glavaš na Padinama Dinare ponad kijevskog zaseoka Glavaš svjedoče o dubokoj starini i burnoj prošlosti.

Također, jedan od najznačajnijih starohrvatskih lokaliteta je crkva Sv. Spasa u Cetini s grobljem oko nje. Crkva, je naime, starohrvatska građevina iz IX. st. posvećena Kristu Spasitelju, kako svjedoči sačuvani natpis na dijelu kamene grede oltarne pregrade: ‘… SALVATORI’ (Spasitelju, Spasu), što se sačuvalo do danas, u narodnom nazivu Sv. Spas. Uokolo crkve istraženo je 1100 grobova pa je to najveće dosad poznato starohrvatsko groblje.

OSTALI SPOMENICI U KIJEVU

– Spomenik svim stradalim Kijevljanima

– Spomenik kijevskim vitezovima i svim žrtvama četničkog terora u Domovinskom ratu

– Spomenik vojnicima palim u Prvom svjetskom ratu
(1914. – 1918.)

– Spomen obilježje na Suhopolju

– Grob poginulog hrvatskog branitelja Mije Slavića (p. Mate)
(08.11.1965. – 16.05.1991.)

– Grob poginulog hrvatskog branitelja Stipe Elkaza (Josipa)
(10.01.1971. – 15.03.1993.)

– Grob poginulog hrvatskog branitelja Frane Jurića-Arambašića (Josipa)
(12.02.1947. – 26.08.1991.)

PRIRODNA BAŠTINA

Kijevska Dinara (1831 m) najviši je vrh u Hrvatskoj. Dinara je glomazan i zatvoren masiv, dug 20, a širok blizu 10 km, nakon Velebita najduže planinsko bilo Dinarida, a taj gorski lanac (dug 84 km, a širok oko 12 km) po njoj je i dobio ime.

Planina Kozjak

Slikovni rezultat za OPĆINA KIJEVO

Dinara je razvođe Krke i Cetine, ali na njoj nema ni jedne tekućice.

Južnim podnožjem teče Krčić, mjestimice usječen poput kanjona.

Sam Kozjak obiluje sa puno manjih izvora, što je u vrijeme intenzivnog stočarstva bilo od većeg značaja. Najznačajniji izvori su: Križnice, Mijatovac, korita, Injoš, Malakuša, Vodica kao i jezero na vrhu Kozjaka.

Kozjačke vode se uglavnom slijevaju i djelomice jarugama otječu u Cetinu, a dio njih gravitira prema Krčiću i Krki – kao i većina kijevskih oborina.

Cetina, u antičko doba zvana Flumen hippus izvire iz nekoliko jakih vrela kao što su Glavaš jezero, Kotluša, Nele, Barašovo vrelo, Gavranov Begovac, Vukovića jezero, Milaševo vrelo, Milaševo jezero, Garginta, Preočko vrelo, Vranješ vrelo i dr.

Speleoški objekti

Speleološki su najbolje istraženi objekti oko izvora Cetine (Gospodska i Rudelića špilja), a u Kijevu donekle su istražene Velika Ćulumova špilja, Kranjska špilja, itd.

Velika Ćulumova špilja

Kozjačka (Kranjska) špilja

Rudelića špilja

Špilja Kotluša

Gospodska špilja

S obzirom na zemljopisni položaj i reljef na ovom se području Dalmatinske Zagore miješa kontinentalna i mediteranska klima..

Najkišovitiji su mjeseci listopad i prosinac, a najveća suša je u srpnju i kolovozu.

TURISTIČKA PONUDA

LOV

Područje hrvatskog Podinarja avantura je i istinski užitak za svakog ljubitelja lova. Vrsta životinja su: divokoza, divlja svinja, zec, šljuka, lisica, kuna, jarebica

RIBOLOV

Izvori rijeke Cetine odlična su mjesta i za najizbirljivije ribiče. Ribolov može biti rekreacijski, ali i sportsko-natjecateljski (poznata cetinska pastrva)

TREKKING (pješačenje)

PLANINARENJA

FREE-CLIMBING (slobodno penjanje)

SEOSKI TURIZAM

Uživanje u ugodi seoskog ambijenta i netaknute prirode uz kušanje zdrave hrane i šetnje planinskim stazama, upoznavanje malih seoskih domaćinstava u kojima se hrana još uvijek proizvodi na prirodan način – pršut, peka, janjetina, ovčiji i koziji sir, itd. Uz staru cestu, uz Krčić, nižu se kraški biseri očuvane prirode fantastične ljepote. Dojmljiv je i susret s novoizgrađenom velebnom bazilikom Sv. Mihovila Arhanđela na brežuljku kijevske Gradine (Glavice).

KULTURNE ZNAMENITOSTI

Kijevski književni susreti – događaj koji sve više okuplja Kijevljane i njihove goste.

SAZNAJTE VIŠE INFORMACIJA KLIKOM NA

KONTAKT

OPĆINA KIJEVO
Bajani 12,22310 Kijevo
T: +385 22 681004
F: +385 22 681610
E: opcina-kijevo@si.t-com.hr
W: www.kijevo.hr

« (Previous Post)


Comments are Closed

© 2024: Poslovni turistički vodič | Travel Theme by: D5 Creation | Powered by: WordPress