OPĆINA SUTIVAN

Općina Sutivan (Stivan), naselje i luka na sjeverozapadnoj obali najvišeg jadranskog i najvećeg dalmatinskog otoka – Brača, dio je Splitsko -dalmatinske županije. Jedna od najmanjih hrvatskih općina ukupne je površine od 2.181,31 ha. Na tom prostoru smjestilo se skladno i jedino naselje Sutivan, mali skup kuća u uvali Vičja luka i turističko naselje Mala Tiha u istoimenoj uvali.

Sutivan - Web kamera, Sutivan, [ Upravo sada, UŽIVO ] LiveStreaming kamere iz Hrvatske - LiveCamCroatia, Istraži Hrvatsku

Popisom stanovništva iz 2001. godine Sutivan ima 747 stanovnika. Danas taj broj iznosi oko 820 stanovnika. Kao obalno mjesto najbliže Splitu (13 km) nekad je svakodnevno bilo povezano brodskom linijom sa županijskim središtem, a danas su prometne veze usmjerene na susjednu luku Supetar, a direktne brze brodske pruge prema Splitu održavaju se samo za vrijeme turističke sezone. Na obalnom rubu posebno se ističu duboke i lijepe uvale Stiniva, Livka, Stipanska i Vičja luka. Najvrjednija tla nalaze se u završecima udolina sve do mora, a uglavnom antropogena tla na blagim zaravnima u visim predjelima katastarske općine Sutivan. U strukturi površina veća je zastupljenost površina pod maslinicima i vinogradima, a manja oranica, šuma, pašnjaka i neplodnih površina. Ovakva struktura rezultat je stoljetnog bavljenja Stivanjana poljoprivredom, što je općinu svrstalo na prvo mjesto po gustoći naseljenosti po površini katastarske općine. Na prijelazu prošlih stoljeća upravo je takvo pogodno tlo uvjetovalo visoku razinu poljoprivrede u ukupnom proizvodu domicilnog stanovništva, pa je upravo na temeljima poljoprivrede i kasnije pomoći iz dijaspore Sutivan tada izgradio svoje bogatstvo. Jedan dio vinograda danas je zapušten, dok je na dijelu površine došlo do promjene u kulturama (nasadi agruma) ali u posljednjih desetak godina uočljiv je intenzivan povratak maslinarstvu. Područje općine Sutivan ima sva obilježja mediteranske klime sa blagim zimama i vrućim ljetima. Srednja godišnja temperatura kreće se oko 16,5 °C. Temperatura zimi rijetko pada ispod ništice.

Općina Sutivan donijela mjere potpore gospodarstvenicima i lokalnoj zajednici - Službene stranice općine Sutivan

Spomenici i znamenitosti

Sakralni objekti:

Crkvica Sv. Ivana na temeljima starokršćanske bazilike iz 6. stoljeća
Župna crkva Uznesenja Marijina iz 1579. godine
Crkva Sv. Roka iz 1635. godine
Kula Marijanović iz 17. stoljeća
Ljetnikovac Jerolima Kavanjina iz 1690. godine
Mlin na vjetar

Kula nekadašnjeg mlina – vjetrenjače obitelji Ilić iz početka 19. stoljeća najbolje je sačuvana od 125 mlinova za žito koliko ih je bilo oko 1800-te na otoku Braču. Od 1903. otkada se žito više ne proizvodi u većim količinama mlin gubi krila koja su bila polegnuta horizontalna na ravnom krovu i pokretala su se snagom vjetra koji vrlo često puše na ovoj strani otoka. Zimi su to većinom bura iz SI smjera, jugo iz JI smjera, tramontana iz S smjera i levanat iz JJI smjera, a ljeti maestral iz Z smjera, te burin iz SI smjera. Jedan je od poznatih simbola Sutivana koji gosti često fotografiraju zahvaljujući njegovom položaju na samoj obali i sikovitom izgledu, okruženog stoljetnim borovima. Mlin je preuređen u stambeni objekt iako je mnogo izvornih detalja sačuvano u njegovoj unutrašnjosti ali posjeta je moguća samo u dogovoru sa vlasnicima. Obitelj Ilić bila je jedna od tri velike plemićke obitelji (Kavanjin, Definis) koja je na prelasku stoljeća imala razvijenu trgovinu vinom i maslinovim uljem sa Brača, centrala tvrtke bila je u Pragu a podružnice u svim većim europskim gradovima tog vremena.

Sklop kuća Ilić iz 1505. godine
Zgrada općine
Katakombe na novom groblju iz 1634. godine
Sklop kuća Definis
spomenik hrvatskim braniteljima, djelo akad. kipara Lovre Jakšića
antički brodolom iz kasne antike, u moru pored mjesta

ALEJA PALMI

Kavanjinovi dvori

Kuća obitelji Kavanjin, splitskih plemića koji su se postepeno preselili u Sutivan građena je u vremenu od 1690. do 1705. godine. Danas kompleks nije u izvornom obliku jer je pretrpio kasnije nadogradnje kad je priveden turističkoj svrsi 70-tih godina 20. st. Originalni sklop sastoji se od glavne zgrade sa pročeljem prema rivi i unutrašnjim prolazom prema velikom vrtu-parku na istočnoj strani kompleksa. Pretpostavlja se da se ispod vrta nalaze ostaci rimske “ville rustice”, antičkog ruralnog gospodarstva. Gospodarski dio Kavanjinovog ljetnikovca nalazi se južno preko uske ceste i danas se kao i popločani dvor ljetnikovca prema moru koristi kao pozornica ljetnih programa stivanskog kulturnog ljeta. Jedan od današnjih simbola Sutivana, latinski natpis OSTIVM NON HOSTIVM (vrata otvorena samo prijateljima) uklesan je u južnom dovratku ljetnikovca. Jerolim Kavanjin jedan je od najvećih hrvatskih baroknih pjesnika koji je u svom ljetnikovcu u Sutivanu napisao najopsežniji spjev hrvatske književnosti sa 32724 stiha “Bogatstvo i uboštvo”. To je religiozno-filozofski ep pisan ijekavsko-ikavskom štokavštinom koji pokušava spoznati život i ljudski bitak u dvojnoj naravi ljudskoj i božanskoj. Nekada bogat interijer ljetnikovca sa zbirkom oružja danas je pohranjen u Muzeju grada Splita.

ZA VIŠE INFORMACIJA POSJETITE STRANICU OPĆINE.

KONTAKT I ADRESA

OPĆINA SUTIVAN

Trg dr. Franje Tuđmana 1

21403 Sutivan

Tajnica: 021 717 508

anita@sutivan.hr

Načelnik: 021 638 366


Comments are Closed

© 2024: Poslovni turistički vodič | Travel Theme by: D5 Creation | Powered by: WordPress